piątek, 20 lutego 2015

Szczęśliwego Nowego Roku Drewnianej Kozy!

Wszystkim Czytelnikom i Czytelniczkom Skośnego Oka życzę dziś pomyślności z okazji pierwszego dnia Chińskiego Nowego Roku, Roku Drewnianej Kozy! 


W Chinach jest to czas świętowania w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Jest to również czas na zabobony i złe przeczucia jako, że święto najeżone jest rozmaitymi przesądami. Chińczycy od wieków przywiązują ogromną uwagę do związanych z nimi obrzędów i rytuałów. A więc dokładnie sprawdźcie poniższą listę noworocznych przesądów, aby Rok Kozy nie zapędził Was w kozi róg;)

1. Wiosenne porządki
Zanim skorzystasz z numeru dwa, najpierw urządź w swoim domu wiosenne porządki. Nie od parady Chińczycy nazywają nowy rok Świętem Wiosny;) Zgodnie z tą ideą, w Nowy Rok wchodzimy z czystą i świeżą energią.

2. Na kanapie siedzi leń...
Po gruntownym sprzątaniu należy się odprężyć i zrelaksować. Z pewnością najbardziej przyjemny chiński przesąd noworoczny surowo zabrania zamiatania i czyszczenia w Chiński Nowy Rok. Przed Sylwestrem odłóż więc wszystkie środki czystości do szafy i odpocznij. Chińczycy wierzą, że sprzątając w tym dniu można nieumyślnie wymieść z domu całe noworoczne szczęście.

3. (Nie) czytaj między wierszami
W języku chińskim (mandaryńskim) słowo "książka" wymawia się tak samo jak "stracić". Ponownie więc w trwodze przed utratą noworocznego szczęścia, wszyscy Chińczycy stronią w tym czasie od książek i innych materiałów piśmienniczych, a księgarnie i biblioteki zostają zamknięte na klucz!

4. Nieszczęsne homofony
Aby Przez cały okres świąteczny nie należy kupować obuwia, ponieważ wyraz "buty" brzmi tak samo jak "trudności". Pewnie nikogo nie zdziwi, że w tym czasie przeceny w sklepach obuwniczych sięgają -50%.

5. Długi
Jeśli masz długi, to nadszedł czas aby je spłacić. Chińczycy wierzą, że jeśli zaczniesz nowy rok na minusie, to zakończysz go w ten sam sposób.

6. Duchy, demony i straszydła
Absolutny zakaz opowiadania o duchach! Opowieści o śmierci, umieraniu i niespokojnych duszach są uważane za wyjątkowo niekorzystne, zwłaszcza w okresie nowego roku.

7. Czerwony jak burak
Święto Wiosny jest pełne barw, ale ze wszystkich kolorów tęczy, to właśnie czerwień jest uważana za najlepszy magnez na szczęście. Ubieramy się więc na czerwono i tak też dekorujemy swoje domy i biura, a także wręczamy innym prezenty opakowane w czerwony papier.

8. Wietrzymy
Witamy Nowy Rok powiewem świeżego powietrza. Mówi się, że otwierając okna wpuszczamy do domu szczęście. To kontynuacja punktu pierwszego, gdzie po dokładnym oczyszczeniu domostwa, napuszczamy do niego nowej energii.

9. Na ostrzu noża
Wszystkie ostre przedmioty są uważane za zwiastuny pecha, gdyż ich ostre punkty mogą odciąć ci szczęście, więc zapakuj je ostrożnie i przechowaj przez okres świąteczny ukryte głęboko w szafie. W tym okresie należy również unikać fryzjerów, chyba że zaryzykujesz, że twoje szczęście zostanie odcięte!
 
10. Małe co nieco dla każdego
Chińczycy mają upodobanie do najrozmaitszych słodkości, a Chiński Nowy Rok oferuje doskonałą okazję do najazdu na najbliższą cukiernię. Wierzą, iż rozpoczęcie roku słodkościami gwarantuje osłodzenie życia przez kolejne 12 miesięcy.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz