środa, 18 lutego 2015

10 faktów i ciekawostek o Chińskim Nowym Roku

1. Chiński Nowy Rok, po chińsku nazywany Świętem Wiosny, zawsze obchodzony jest na przełomie stycznia i lutego. Podobnie jak nasza Wielkanoc, jest to święto ruchome, ponieważ jego termin wyliczana się zgodnie z kalendarzem opartym na cyklu księżycowym. W 2015 roku Chiński Nowy Rok jest Rokiem Kozy i przypada na 19 lutego i wtedy też będzie najhuczniej obchodzony.

2. The całe wakacje w rzeczywistości trwają aż piętnaście dni!

3. Najważniejszym dniem tego święta jest wigilia i pierwszy dzień Chińskiego Nowego Roku - tradycyjnie jest to również dzień ulicznej parady, czyli głównej noworocznej uroczystości
. Oznacza to minimum dzień wolnego, a następnie wielkie wspólne świętowanie. U nas jest na odwrót; najpierw impreza, a potem jeden dzień wolnego. W praktyce jednak ilość dni wolnych bardzo się różni. Na przykład mieszkańcy Hongkongu z reguły dostają dwa lub trzy dni wolne od pracy, w Chinach do tygodnia, czasami dwóch, a uczniowie nawet do kilku tygodni. Pracownikom w fabrykach z tej okazji przysługuje minimum miesiąc, więcej na ten temat już za chwilę.

Chiński Nowy Rok Święto Wiosny parada

4. Szacuje się, że jedna szósta świata świętuje Chiński Nowy Rok, w tym ponad 1 miliard obywateli Chin.

5. Chiński Nowy Rok jest też największą na świecie ludzką migracją! Dzieje się tak, ponieważ w tym okresie chińscy robotnicy
wracają do rodzinnych wiosek aby spędzić trochę czasu z bliskimi. (Często jest to jedyny moment w roku kiedy mogą się ze sobą zobaczyć!) Jak już wspomniałam wcześniej, przysługuje im na to miesiąc. W tym terminie fabryki są zamykane, a prowadzenie wszelkich kontaktów biznesowych z Chinami jest znacznie utrudnione. Kiedyś ten okres trwał aż dwa miesiące, jednak silny rozwój gospodarczy wymusił skrócenie czasu bezproduktywności o połowę. Więcej o migrujących pracownikach.

6. W 2010 oszacowano, że 210 milionów chińskich obywateli wsiadło do samolotu, autobusu lub pociągu, aby świętować Chiński Nowy Rok w gronie najbliższych. To tak jakby cała populacja Brazylii spakowania walizki i wyjechała w podróż! Mówi się, iż w Chinach, gdzie odbywa się większość tej migracji, w tym okresie pociągi są tak przeludnione, że pasażerowie zakładają pieluchy aby przetrwać ponad 24-godzinne podróże.
 
Dworzec szybkiej kolei w Szanghaju Chiński Nowy Rok kolejki
Świąteczne przepychanki do kas na dworcu szybkiej kolei w Szanghaju
7. Co roku, podczas Święta Wiosny zostaje pobity rekord świata w ilości SMS-ów wysłanych jednego dnia. Obecny rekord wynosi 19 mld. Tak, 19 miliardów!

8. W zależności od tego, kogo słuchać, Chiński Nowy Rok w 2015 to rok 4713, 4712 lub 4652. A my wciąż nie mamy tych latających samochodów, odrzutowych deskorolek, czy samoczyszczących się koszy na śmieci;)

9. Chiński Nowy Rok obchodzony jest nie tylko w Chinach. Świętuje się go również w Wietnamie, Singapurze i innych krajach azjatyckich, jak
również w Chinatown na całym świecie, ale pod nazwą "Nowy Roki Księżycowy" lub "Święto Wiosny".

10. Chiny to kraj, który zwykle upaja się opcją super-size i często zajmuje czołowe miejsca w najrozmaitszych rankingach. Tym razem wspomnę, że Chińska Republika Ludowa posiada rekord w zorganizowaniu największego pokazu fajerwerków na świecie. W wigilię Święta Wiosny fajerwerki i chińskie petardy odpalane są w każdym mieście i w każdej wiosce. Sądzi się, że jest to największy niezorganizowany pokaz fajerwerków na całej planecie. A co roku staje się jeszcze większy!

 
Chiński Nowy Rok Święto Wiosny chińskie fajerwerki petardy
Chińskie petardy - chyba najgłośniejsza rzecz na świecie;)

6 komentarzy:

 1. Dużo ciekawostek :) Dzięki za wpis :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjemność po mojej stronie;)

   Usuń
 2. Nie wiedziałem tych rzeczy prawdę mówiąc...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że znalazłeś tu coś ciekawego :)

   Usuń
 3. Święto Wiosny jest jednym z kilku chińskich świąt, które mi się podobają ^.^. Szczególnie tradycja korowodu ze smokiem (papierowym smokiem, mam rację?).

  OdpowiedzUsuń
 4. Święto Wiosny jest jednym z kilku chińskich świąt, które mi się podobają ^.^. Szczególnie tradycja korowodu ze smokiem (papierowym smokiem, mam rację?).

  OdpowiedzUsuń