środa, 3 lutego 2016

Polsko-nepalsko

Dzień 3, Katmandu

Dzisiaj odwiedziłam kolejnych znajomych, polsko-nepalskie małżeństwo Magdy i Sujana (czyt: Suzana). Przy herbacie Magda przybliżyła sytuację polityczno-ekonomiczną kraju oraz opowiedziała o wyzwaniach z jakimi musi się zmierzyć Europejka mieszkająca w Nepalu. Dla nas wyzwania, a dla Nepalczyków codzienność. Brak stałych dostaw prądu, gazu czy wody są postrzegane jedynie jako pomniejsze niedogodności; ważniejsze jest to, że sytuacja w kraju się poprawia. Ludzie tutaj żyją naprawdę w ciężkich warunkach. W zimie nie ma również ogrzewania, a temperatury nocą spadają do około 0*C. O opiece państwa oczywiście nie ma co wspominać. Dla mnie Nepalczycy to bohaterowie dnia codziennego, którzy z uśmiechem na twarzy mierzą się z trudami życia.

Rodzina przed swoim domem zniszczonym podczas trzęsienia ziemi, Dumre (zdj/MałaPolskaWNepalu)
Po trzęsieniu ziemi w 2015 roku Magda i Sujan zaangażowali się w pomoc ofiarom katastrofy. W celu zbierania środków i organizowania pomocy Nepalczykom założyli Fundację MAŁA POLSKA W NEPALU (ang: Little Poland in Nepal). Pomoc kierowana jest bezpośrednio do mieszkańców Dumre, małej wioski położonej ok 27 km od Katmandu w dystrykcie Nuwakot. W Dumre zniszczeniom uległy wszystkie domostwa i zawaliła się szkoła.

Wioska zostanie odbudowana przy wspólnym wysiłku Polaków i Nepalczyków. Nie robimy nic za nich, oni pracują, a my im pomagamy. Dodatkowo, pomoc nie idzie za darmo. Każdy, kto dołoży “cegiełkę” na odbudowę Dumre, ma prawo przyjechać tu w przyszłości i zamieszkać przez miesiąc wśród ludzi, którym kiedyś się pomogło. Zawiśnie tu polska flaga oraz powstanie Dom Polski, gdzie będą zatrzymywać się wolontariusze, darczyńcy oraz wszyscy, którzy będą chcieli odwiedzić Dumre. Powstaje tam Mała Polska, aby jej mieszkańcy pamiętali, że dzięki pomocy Polaków mają nowe domy i szkołę.

W Dumre zorganizowany został obóz (namioty) z kuchnią, namiotem kąpielowym, toaletą. Powstał również 7000 litrowy zbiornik wody pitnej dzięki kwocie zebranej wśród przyjaciół, jeszcze przed założeniem fundacji i rozpoczęciem prac budowlanych. Na tą chwilę fundacja kupuje na bieżąco materiały budowlane oraz sprzęt, prace idą pełną parą od października zeszłego roku. Można dołączyć się w każdym momencie. Zapraszamy wolontariuszy oraz osoby z doświadczeniem budowlanym, którym zapewnione zostaną posiłki oraz dach nad głową. Po ukończeniu Domu Polskiego również lekarze będą mogli przebadać i leczyć mieszkańców Dumre oraz okolicznych wiosek. Oczywiście organizatorzy są również otwarci na wszelkie inne formy pomocy. Masz pomysł? Daj znać!

Mała Polska w Nepalu to idea wspierania i dzielenia się tym wszystkim, co mamy z narodem biedniejszym i bardzo dotkniętym przez los, ale za to wspaniałym, dumnym, życzliwym i bardzo na nas otwartym. Koszt projektu w Dumre to kwota ok. 350 000 – 400 000 PLN.

Dane fundacji:
Fundacja „Mała Polska w Nepalu” – „Little Poland in Nepal”
Warszawa – Kathmandu
NR KONTA:  93 2030 0045 1110 0000 0413 5190
KRS 0000580280
NIP 1182113910
REGON 362735273

Więcej informacji o projekcie na stronie: www.malapolskawnepalu.org, a aktualne filmy i zdjęcia na: https://www.facebook.com/MalaPolskaWNepalu.  Zachęcam do pomocy, bo naprawdę każdy grosz się liczy!


2 komentarze:

  1. Wspaniała inicjatywa. Podoba mi się to, że pomoc nie jest za darmo, że mieszkańcy Dumre mogą się za nią odwdzięczyć, dzięki czemu czuja się potrzebni :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, ja też byłam zachwycona takim rozwiązaniem i dlatego zamierzam przyjechać do Dumre popracować razem z nimi:)

      Usuń