czwartek, 4 kwietnia 2013

Święto Qingming 清明节

Dosłownie tłumacząc, jest to Święto Czyste i Jasne, czyli chińskie święto zmarłych. Rozpoczęło się dzisiaj i potrwa kolejne 2 dni. W tym czasie Chińczycy udają się na groby swoich przodków aby je uprzątnąć i złożyć ofiary zmarłym. Według chińskich wierzeń, dusze po śmierci mają te same potrzeby, co żywi ludzie; na przykład odczuwają głód czy zimno. Niedogodności pozagrobowego życia mogą jednak załagodzić ich żyjący potomkowie. W tym celu muszą oni wykonać odpowiednie rytuały; ustawiają jedzenie i picie przed grobowcem, odpalają petardy oraz palą trociczki, papierowe pieniądze i papierowe podarki. Te ostatnie to imitacje materialnych przedmiotów; domy, samochody, służący, odzież, itp. Według tradycyjnych chińskich wierzeń, zmarli wciąż potrzebują wszystkich tych rzeczy w życiu pozagrobowym. 

Najczęściej przy grobach spotyka się cała rodzina. Wtedy na koniec jeszcze wszyscy składają hołd przodkom bijąc trzykrotnie czołem o ziemię. Ta tradycyjna forma okazywania respektu wobec wyżej położonych w hierarchii społecznej wywodzi się z konfucjanizmu i nazywa się koutou. Często symboliczne ofiary składa się również okolicznym bóstwom i wszystkim przypadkowym duchom błąkającym się w pobliżu, aby sprzyjały żyjącym wciąż ludziom i nie utrudniały im i tak już trudnego życia.

Większość moich znajomych Chińczyków, nie udaje się jednak na groby przodków, gdyż znajdują się one za daleko od Szanghaju. Zamiast tego, najczęściej wybierają się ze znajomymi do parku podziwiać zieleń i spędzić trochę czasu w tłumie obcych ludzi. Dla odmiany laowaie (obcokrajowcy) trzymają się z dala od wszelkich miejsc publicznych. Kiedyś moja Ayi zapytała się co robię w święta, na co ja jej odpowiedziałam, że chowam się w domu i nigdzie nie wychodzę, bo wszędzie jest pełno ludzi. "Ale jak jest dużo ludzi, to właśnie wtedy jest fajnie!" Tak, dokładnie. Nie ma to jak spędzić wolny czas w tłumie bekających Chińczyków, przy akompaniamencie wrzasków ich dzieci. Wprost wymarzony urlop!

Palenie papierowych pieniędzy oraz papierowych sztabek złota i srebra.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz