czwartek, 7 marca 2013

Porównanie pomiędzy Chinami, Koreą i Japonią

...to kolejny ciekawy przedmiot w moim planie zajęć. Baliśmy się, że wykładać będzie Chińczyk i cały obraz będzie ponownie mocno zachwiany w stronę Państwa Środka, ale okazało się jednak, że wykładowcą jest Koreańczyk - Pan Woo. Będziemy mieć więc ciekawy (koreański) wgląd na stosunki między tymi trzema krajami.

Soju
Pan Woo wydaje się być idealną osobą do poprowadzenia tego przedmiotu; jest Koreańczykiem, mieszkał dobre kilka lat w Japonii, a teraz mieszka w Chinach. Mówi także we wszystkich tych trzech językach. Obił się także o Stany, więc włada również biegle angielskim.

Bardzo spodobało nam się jego podejście do przedmiotu. Zaraz na początku poprosił nas żeby zrobić listę rzeczy, które chcemy się dowiedzieć i zagadnień, które chcemy pogłębić na jego wykładach. To bardzo rzadko spotykane zachowanie wśród dalekowschodnich nauczycieli. Zaskoczył nas jeszcze jednym. W bardzo interesujący sposób poruszył temat koreańskiej "kultury" picia. Ich ulubionym alkoholem jest soju (czytaj: so-dziu). To około 20% trunek pochodzący z Korei, najczęściej wytwarzany z ryżu. W smaku podobny jest do rozcieńczonej wódki, choć nieznacznie słodszy i znacznie łatwiejszy do wypicia. Wszystko wskazuje na to, że pan Woo postawi sobie za punkt honoru dokładne zaznajomienie nas z soju, jako nieodzownym elementem koreańskiej kultury.

Jeżeli chodzi o inne przedmioty, to miałam dzisiaj jeszcze Logistykę i łańcuch logistyczny (Logistics & Supply Chain Management). Wykłada Holender, który uczył już nas wcześniej. Jest to jeden z najlepszych nauczycieli na naszym wydziale. Dzisiaj powiedział nam, że dostał zaproszenie do Korei Północnej! Jeżeli nie zaczną się gdzieś strzelać i wszystko ułoży się tak jak należy, to wyjedzie tam na cały miesiąc! Ma wykładać na uniwersytecie w Phenianie, gdzie zamieszka na kampusie i będzie mieć nawet dostęp do I N T E R N E T U! Obecnie jest na etapie załatwiania wizy i innych formalności. Wszyscy czekamy z niecierpliwością, jak cała sprawa się potoczy.

Wczoraj zrobiłam też lekką zmianę w swoim rozkładzie zajęć. Zamieniłam Etykę w biznesie na Księgowość zarządczą. Ten przedmiot wykłada nauczyciel z RPA, ponieważ prowadzi go mój ulubiony wykładowca w Donghua. Potrzeba naprawdę ogromnych umiejętności aby takie przedmioty jak statystyka, czy księgowość poprowadzić w interesujący sposób, a on to potrafi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz